Bloggträff Malmö, restaurang Asien.
Hade det inte varit för Åsas vältajmade pling i min inbox så hade jag helt glömt bort att gå på bloggmiddagen som jag så glatt anmälde mig till. Efter lite ping-pong mailande bestämde jag mig för att försöka hitta dit trots att jag var sen och en timme efter middagens start virrade jag runt i kvarter jag aldrig sett förut och spanade in snygga hus och intressanta butiker så mycket att jag hittade vilse. Till slut kom jag fram till rätt ställe, lagom tilll at duggregnet förvandlades till hällregn och runt ett stort bord satt the usual suspects Henrik,Thebe,Simon, Per, Tommy,Håkan ,Erik,Mats och en trevlig tjej med urläckert halsband vars namn jag aldrig uppfattade. Eller la på minnet. Eller både och. Men halsbandet var snyggt. Strax senare kom även Åsa.
Lite knepigt blir det att prata om saker när man försöker hålla ett öga på en liten tös hela tiden, och det blir ju inte bättre av att man är sen och inte vet vad som avhandlats tidigare. Jag får vänta på Håkans alltid förträffliga summeringar för att veta vad vi snackade om.
Jag gjorde mitt bästa att kasta mig in i diskussionen, särskilt när det gällde stats, då jag retat mig ganska mycket på att webben - som då är det ultimata för skräddarsydd reklam - fortfarande behandlas av både nya och gamla medier som gamla medier. Dvs, "X-tusen läsare" är mer intressant än femtio läsare som är djupt intresserade av att sticka kläder till sina hundar. De sistnämda är ju en perfekt målgrupp för Sy till hunden boken. Johan tar isär det där med gjädjesiffror på sin blogg och det var just det jag gärna hade velat prata mer om. Försökte nämligen få Adland listat på bloggtoppen.se igen i helgen och det verkar inte ha godkänts (funkade inte för mig förra året heller). Håkan skojjade lite om huruvida Adland är en blogg ännu en gång, och det kan vi väl fundera på - vad gör en blogg en blogg? Ämnet? (Check, I got that - ett ämne alltså.) Författarna? (Check, got that too) RSS-flödet? (check!) Trackbacks? (Jooominsann har det oxå) Omvänd kronologisk ordning? (Jajamänsan.) Kommentarfunktion? (yeah baybeh, got that!). Nya inlägg varje dag? (Since 1996 baybeh!). Beyond-a-blog som vi kallar det är den definitivt, inte alla bloggar har mer än trettiofemtusen reklamfilmer på lut i skattgömmorna. ;)
Hade gärna velat prata mer med Mats, som Perle flörtade vilt med, han är kul och det var länge sedan vi sågs men efter mycket krypäventyr på Asien blev Perle putt av hunger och trötthet och det var dags för oss att småspringa hem genom regnet pekandes på hundar hela vägen till en liten kör av "bov-vov" från lilltösa och mig så att hon fick bada och gå lägga sig för natten. Hur söt hon än är så är det lite knepigt att ha henne med och försöka hänga med i konversationerna så jag hoppas på barnvakt nästa gång!
* rättelse - Åsa påpekade just att tjejen med halsbandet var Thebe, det borde jag ha räknat ut då hon pratade om filmen "Djävulen bär Prada" och det gör även hennes blogg just nu. ;)
